Všetko o bezpečnosti HHC
Veľký krok pre HHC
Minulý rok bol pre HHC zlomový. Dopyt po ňom začal prudko rásť. Na trhu s konope sa tak objavila nová látka, ktorá sa teší nadštandardnej popularite.
Existuje však niekoľko dôvodov na opatrnosť, pričom hlavným je nedostatočná kontrola kvality alebo dokonca úmyselné zatajovanie obsahu niektorými výrobcami.
Ďalšie otázniky visia nad bezpečnosťou samotného používania HHC. Nie je to neznáma látka - prvýkrát ju vytvoril americký chemik Roger Adams v 40. rokoch 20. storočia, keď k delta-9 THC pridal molekulu vodíka (proces hydrogenácie). Účinok tejto zlúčeniny na ľudský organizmus pri dlhodobej konzumácii je stále nejasný.
Bezpečnosť HHC: problematické analýzy obsahu
Najväčší problém sa týka kvality HHC. Dopyt po výrobkoch obsahujúcich HHC je obrovský. A to je živnou pôdou pre pochybných výrobcov, pre ktorých je vidina veľkého zisku dôležitejšia ako kvalita a predovšetkým bezpečnosť výrobkov. Preto sa množia podvody a manipulácie s povinnými analýzami obsahu s cieľom zakryť výrobné chyby a úmyselnú rezignáciu na čistotu konečného výrobku - a tým aj jeho bezpečnosť pre používateľa.
Možný podvod s HHC pokrývajú:
- Nedostatočné filtrovanie ťažkých kovov
- Možná kontaminácia delta-8 THC
- Falošné certifikáty a laboratórne analýzy, ktoré sa snažia zakryť tieto priestupky
Všetky podvody majú jeden spoločný dôvod, a tým je konkurencieschopnosť - stlačiť cenu na minimum. To sa však samozrejme prejaví na výslednej kvalite.
HHC (jeho najbežnejšia "verzia" 9-beta-hydroxy-hexahydrokanabinol) je takmer nerozoznateľný od delta-8 THC. Môže sa teda stať, že analýzy sú v poriadku a nevykazujú žiadne chyby, ale konečný produkt neobsahuje ani stopové množstvo hexahydrokanabinolu. Nehovoriac o tom, že delta-8 THC je v mnohých krajinách na zozname zakázaných látok a predaj, držba a vlastníctvo produktov obsahujúcich túto zlúčeninu je nezákonné. Niektorí výrobcovia to, žiaľ, využívajú, aby ušetrili peniaze. Zďaleka nejde o nekalú praktiku, ale o nebezpečné látky, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Ako sme už spomenuli, problém je spôsobený aj nedostatočnou filtráciou, ktorá by zbavila HHC kovov a nebezpečných látok. Ide najmä o paládium, platinu a Raneyho nikel. Pri výrobe hexahydrokanabinolu sa z viac ako 99 % používajú kovové katalyzátory. V ďalšom kroku sa však tieto kovy musia úplne odstrániť, aby používateľom nespôsobovali zdravotné komplikácie. Prítomnosť takýchto kovov môžu vylúčiť len testy v akreditovanom laboratóriu.
Značky a užívatelia
Za výrobcu HHC sa nedá ručiť. Niektorí sú pri svojej práci poctiví, iní nie. Platí to vo všetkých odvetviach. Všetka zodpovednosť za overovanie výstupnej kvality výrobkov by však nemala spočívať na samotných používateľoch. Prvý varovný signál sa týka ceny, ktorá musí odrážať náklady na HHC. Tieto sú pomerne vysoké vzhľadom na zdĺhavý výrobný proces, filtrovanie kovových katalyzátorov a povinné testovanie.
Samotné značky by mali skontrolovať, či sú informácie v dokumentoch dodávateľov správne, a na vlastné náklady dať každý výrobok analyzovať (alebo aspoň náhodne) v certifikovanom zariadení, ktoré dokáže odhaliť podvodné praktiky týkajúce sa obsahu ťažkých kovov alebo konkrétne delta-8 THC a analógov HHC (9R HHC má vyššiu úroveň psychoaktivity ako 9S HHC).
Zhrnutie
Hoci HHC smeruje na vrchol a v súčasnosti je jedným z najžiadanejších kanabinoidov, bohužiaľ sa s ním spájajú mnohé podvody týkajúce sa zloženia alebo analýzy a certifikácie. Zákazníci by mali vyhľadávať testy tretích strán a vyberať si výrobky z overených a dôveryhodných internetových obchodov alebo overených značiek.
Zdroj: Canatura
FOTO: Shutterstock