🎉 Prajeme vám šťastný a úspešný rok 2025 plný radosti a splnených prianí! ✨

Čo je HHCH, aké sú jeho účinky a riziká

Čo je HHCH a ako sa vyrába?

HHCH je skratka pre hexahydrokanabichlórhexol. Nenachádza sa v rastline konope na rozdiel od mnohých iných kanabinoidov, ako sú CBD, CBN, CBG a THC, ktoré sa v rastline prirodzene vyskytujú.

Prvýkrát ho syntetizoval v roku 1942 americký chemik Roger Adams, ktorý v štúdii naznačil, že HHCH je účinnejší ako pentyl a heptyl homológy alebo nenasýtený analóg THC (tetrahydrokanabinol). 

HHCH je polosyntetický derivát kanabinoidu, ktorý si vyžaduje profesionálnu laboratórnu výrobu. Vzniká hydrogenáciou destilátu THCH (tetrahydrokanabinolu) a jeho transformáciou na HHCH.

Táto zlúčenina má podobu hustého oleja, ktorý je veľmi viskózny. Pri miernom zahriatí je tvárnejšia a pri oxidácii mení farbu bez toho, aby sa znížila jej účinnosť alebo došlo k chemickej premene. 

 


 

HHCH a jej účinky


Chemická štruktúra a stereoizoméry

HHCH má molekulový vzorec C22H34O2. A keďže je to hydrogenovaná zlúčenina, podobne ako H4CBD a HHC, pozostáva z 2 rôznych stereoizomérov, t. j. molekúl:

  • 9(R)-hexahydrokanabihexol, tiež 9β-hexahydrokanabihexol, 9β-HHCH, 9(R)-HHCH
  • 9(S)-hexahydrokanabishexol, tiež 9α-hexahydrokanabishexol, 9α-HHCH, 9(S)-HHCH

Molekula (9R) sa veľmi účinne viaže na receptory CB1 v endokanabinoidnom systéme (ECS) a vyvoláva psychoaktívny účinok, zatiaľ čo 9(S) sa označuje ako neaktívna zložka.

V tejto súvislosti uveďme štúdiu z roku 2023, ktorá sa zaoberala kanabinoidom HHC a dospela k záveru, že izomér 9(R) sa s vyššou afinitou viaže na CB1 (nervový systém, v mozgu) a CB2 (v imunitnom systéme, tráviacom trakte a iných orgánoch) a že aktivita 9(R) je takmer identická s aktivitou THC, zatiaľ čo 9(S) sa v štúdiách kanabinoidných receptorov viaže silno, ale vo funkčných testoch vykazuje zníženú aktivitu. 

Účinky

Predpokladá sa, že HHCH má psychoaktívne účinky, ktoré sú podobné THC. Uvádza sa, že účinky sú miernejšie ako účinky HHCP, ale v porovnaní s HHC sú dlhodobejšie.

Existujú aj informácie, že sa odhaduje, že je 10 až 15-krát silnejší ako THC a že svojimi účinkami mierne prevyšuje THCH. Keďže už Roger Adams vo svojej štúdii naznačil, že HHCP je silnejší ako pentyl a heptyl homológ alebo nenasýtený analóg THC, možno predpokladať, že HHCP má na organizmus silný psychoaktívny účinok. Na vyvodenie akýchkoľvek záverov je však potrebný nový relevantný výskum.

Podobne ako iné kanabinoidy, aj HHCP interaguje s ECS v tele. Prvé zistenia naznačujú, že HHCH má vyššiu afinitu k receptorom CB1, a preto má psychoaktívny účinok, a tiež interaguje s receptormi CB2, ktoré prispievajú k modulácii imunitného systému a znižovaniu zápalu. Účinky budú závisieť aj od zloženia produktu, resp. od pomeru izomérov 9(R) a 9(S) v produkte.

Podobne ako pri iných kanabinoidoch s psychoaktívnymi vlastnosťami možno očakávať, že HHCH bude ovplyvňovať vnímanie, vyvolávať pocity eufórie alebo uvoľnenia a zmierňovať príznaky bolesti a zápalu.

Je potrebné zdôrazniť, že účinky HHCH môžu trvať 2 až 8 hodín, preto je dôležité používať ho zodpovedne a s mierou. V žiadnom prípade sa neodporúča po jeho užití viesť vozidlá alebo obsluhovať akékoľvek stroje.

Riziká

Existuje vedecký konsenzus, že prírodné kanabinoidy sú bezpečné na lekárske a rekreačné použitie, zatiaľ čo u syntetických kanabinoidov často nemožno preukázať ich čistotu a bezpečnosť.

V niektorých synteticky vyrábaných produktoch sa našli neznáme látky, ako sú neprirodzené izoméry, zvyškové rozpúšťadlá a iné nerozpoznané zlúčeniny, čo ich robí potenciálne nebezpečnými pre ľudskú spotrebu. 

Syntetické kanabinoidy sú umelo vytvorené kanabinoidy. Právna definícia znie: "akýkoľvek materiál, zlúčenina, zmes alebo prípravok, ktorý obsahuje látku a má podobný účinok ako prírodný kanabinoid a je vyrobený umelo".

Medzi príklady (polo)syntetických kanabinoidov patria okrem iného HHC, THCB, THCO, THCP, THCH, THCJD. 

Tieto zlúčeniny môžu byť oveľa silnejšie ako prírodné kanabinoidy, čo zvyšuje potenciálne riziko predávkovania a intoxikácie. Vo všeobecnosti môžu riziká užívania syntetických kanabinoidov zahŕňať negatívne psychické účinky, ktoré zahŕňajú paniku, paranoju, úzkosť a halucinácie.

K ďalším možným vedľajším účinkom patria:

  • Zvýšená srdcová frekvencia
  • Bolesti hlavy
  • Únava a ospalosť
  • Sucho v ústach
  • Začervenanie očí

V súčasnosti je možné, že sa môžu vyskytnúť aj iné, zatiaľ nezistené vedľajšie účinky. Intenzita vedľajších účinkov bude závisieť od viacerých faktorov, ako je zdravotný stav, vek, telesné proporcie, metabolizmus, tolerancia užívateľa, ako aj dávka a spôsob užívania.

Sú výrobky s obsahom HHCH bezpečné?

Keďže výskum a vývoj HHCH je len v počiatočnom štádiu, zdôrazňuje to potrebu dôkladného, kontrolovaného a odborne preskúmaného výskumu na vyhodnotenie účinkov, bezpečnostného profilu a potenciálneho medicínskeho využitia.

V súčasnosti môže byť pomerne náročné zistiť, aký je skutočný obsah kanabinoidov v nelicencovaných výrobkoch. Okrem toho, ak predajca neposkytne analýzu laboratórnych testov tretej strany, nie je možné zistiť, či výrobky neobsahujú nežiaduce látky, ako sú pesticídy, rozpúšťadlá a ťažké kovy.

Tento problém súvisí aj so zložitou legislatívou týkajúcou sa kanabinoidov na celom svete. Nie je jednoduché posúdiť bezpečnosť výrobkov, keď väčšina krajín vrátane Českej republiky v súčasnosti nemá zákony, ktoré by tieto látky regulovali. To znamená, že chýba legislatíva, ktorá by zabezpečila bezpečnosť, kvalitu a legálnosť. 

Ak budete kupovať akékoľvek výrobky obsahujúce kanabinoidy, vždy sledujte nasledujúce informácie:

  • Výsledky laboratórnych testov: laboratórne správy tretích strán poskytujú objektívne údaje o čistote výrobku, dodržiavaní právnych predpisov (maximálny limit THC), bezpečnosti a ďalšie.
  • Zloženie: Uistite sa, že výrobok neobsahuje nevhodné prísady, plnidlá a toxíny.
  • Zdroj konope: Najlepším zdrojom je najčerstvejšie, lokálne pestované konope, ktoré neobsahuje pesticídy a herbicídy.
  • Reputácia spoločnosti: Zistite si informácie o výrobcovi/predajcovi. Zavedená a dôveryhodná spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu s konope už niekoľko rokov a má pozitívne ohlasy na svoje výrobky a služby.

 


 

Aké sú riziká HHCH


Právny štatút HHCH

Hoci marihuana zostáva v mnohých častiach sveta nezákonná a už desaťročia je stigmatizovaná, americký zákon o poľnohospodárstve odstránil konope (s obsahom do 0,3 % THC) zo zoznamu kontrolovaných látok, čím legalizoval všetky deriváty konope.

Tým sa pestovanie, spracovanie a predaj produktov z konope stali legálnou činnosťou, ale niektoré štáty môžu mať prísnejšie pravidlá predaja a používania týchto produktov.

Legislatíva týkajúca sa kanabinoidov odvodených od konope sa môže rýchlo meniť, ako sme to videli v Českej republike, kde boli HHC, HHCO a THCP začiatkom marca dočasne zakázané.

HHC je podľa zákona o poľnohospodárstve legálny, ale dá sa očakávať, že vzhľadom na svoje psychoaktívne vlastnosti sa dostane do právnej šedej zóny. 

Záver

HHCH je polosyntetický derivát kanabinoidu, ktorý syntetizoval Roger Adams v roku 1942. Výroba si vyžaduje len profesionálny laboratórny postup, HHCH sa vyrába hydrogenáciou destilátu THCH a jeho premenou na HHCH.

Pozostáva z 2 stereoizomérov, 9(R) a 9(S), pričom pomer týchto molekúl ovplyvňuje účinnosť a silu produktu.

Podobne ako iné psychoaktívne kanabinoidy môže ovplyvňovať vnímanie alebo vyvolávať pocity eufórie či uvoľnenia.

Trh s konope už ponúka vapovacie perá HHCH, kazety a tekutiny na vaporizáciu, oleje, destiláty, kvety a hašiš. Používatelia by mali k výrobkom HHCH pristupovať opatrne a pred kúpou zvážiť všetky riziká. V súčasnosti neexistujú žiadne vedecké štúdie, ktoré by posúdili bezpečnosť tejto látky. 

Zlúčeniny tohto typu môžu byť oveľa silnejšie ako prírodné kanabinoidy, čo zvyšuje potenciálne riziko predávkovania a intoxikácie.

Pri nákupe akýchkoľvek výrobkov z konope si vždy vyberajte dôveryhodné a preverené spoločnosti, ktoré svoje výrobky nechávajú testovať v nezávislom laboratóriu.

 

Zdroj: Canatura
 
FOTO: Shutterstock

"Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie, ktoré sú prostredníctvom tejto webovej stránky poskytované, slúži len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií tu uvedených nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemožno takúto informáciu považovať za lekársku radu či odporúčanú liečbu. Táto webová stránka nepodporuje, neschvaľuje ani neobhajuje dovolené či nedovolené užívanie omamných alebo psychotropných látok či páchanie inej nezákonnej činnosti.

Používáme ověření věku Adulto