10-OH-HHC: Nová náhrada za zakázané HHC?
Svet kanabinoidov sa neustále vyvíja a objavujú sa nové deriváty, ktoré posúvajú hranice vedeckého výskumu a terapeutického využitia. V centre týchto inovácií je novinka 10-OH-HHC (10-hydroxyhexahydrokanabinol), nový hydroxyderivát hexahydrokanabinolu (HHC). V konopnom svete sa šepká, že ide o veľmi silný kanabinoid, a tak by sa dala očakávať aj silná afinita k kanabinoidným receptorom CB1 a CB2 v endokanabinoidnom systéme. Po množstve zákazov, ktorých je dnes ako húb po daždi, by táto zlúčenina mohla mať našliapnuté k tomu, stať sa náhradou napríklad za HHC alebo THCP. Ale na ako dlho? To ukáže čas...
Nevieš, čo je HHC? Najprv sa pozri na naše predchádzajúce články. Ide o kanabinoid, ktorý objavil v roku 1944 Roger Adams, keď premenil THC na HHC procesom hydrogenácie. Tento kanabinoid sa v malom množstve nachádza v rastline konope, ale v dnešnej dobe sa najčastejšie vyrába (polo)synteticky hydrogenáciou CBD.
Ale späť k 10-OH-HHC.
(10-hydroxyhexahydrokanabinol) je relatívne nový kanabinoid, ktorý zatiaľ nie je takmer vôbec preskúmaný. Rovnako ako mnoho iných kanabinoidov pochádza z rastliny konope, konkrétne z premeny tetrahydrokanabinolu (THC). A rovnako ako mnohé ďalšie, aj tento „kanabinoid“ si získal pozornosť pre svoje potenciálne terapeutické účinky; stále však prebieha rozsiahly výskum, aby sa pochopil jeho úplný profil a dopad na zdravie.
Stručný pohľad do histórie kanabinoidov
Vo všeobecnosti sa objav kanabinoidov datuje od začiatku 20. storočia, pričom najviac skúmanými zlúčeninami sú (neprekvapivo) THC a kanabidiol (CBD). Vývoj a syntéza 10-OH-HHC je novším úspechom vo výskume kanabinoidov. Vedci skúmali rôzne deriváty THC, aby objavili nové zlúčeniny, ktoré by dokázali ponúknuť jedinečné výhody, podobné účinky ako CBD alebo klasický THC.
Kedy bol 10-OH-HHC objavený?
Identifikácia 10-OH-HHC, známeho tiež ako 10 hydroxyhexahydrokanabinol, sa datuje do roku 1980 vďaka tímu vedenému Raphaëlom Méchoulamom z Izraelského inštitútu pre biologický výskum. Zistilo sa, že táto zlúčenina má znateľné psychoaktívne účinky pri dávkach 0,5 mg/kg a vyšších. Napriek tomuto objavu neboli vykonané žiadne ďalšie štúdie tejto molekuly.
Až v roku 2015 sa podarilo 10-OH-HHC úplne izolovať tímu vedcov z University of Mississippi pod vedením profesora A. Ahmeda. Štúdia sa zamerala na antimikrobiálne vlastnosti hydrogenovaných derivátov HHC, ako je 10-OH-HHC.
Tento kanabinoid, ktorý v skutočnosti nie je úplne kanabinoidom (viac v podkapitole nižšie), prešiel pod drobnohľadom laboratórií špecializujúcich sa na tvorbu polosyntetických kanabinoidov až do marca 2023, keď sa v USA začala jeho veľkovýroba s cieľom využívať jeho psychoaktívne účinky a zásobovať ním krajiny ako Japonsko, kde sú zákony týkajúce sa THC veľmi prísne.
Na Slovensku je pre širokú verejnosť stále málo známy, ale nie nadlho... Po zákaze mnohých polosyntetických kanabinoidov (THCP, HHCPO, THCJD, HHC, HHC-O atď.) sa o 10-OH-HHC začali zaujímať laboratóriá – táto zlúčenina má tak našliapnuté k tomu, stať sa náhradou spomenutých zakázaných molekúl. Ale na ako dlho? To ukáže čas...
Ako sa 10-OH-HHC vyrába?
10-OH-HHC, ktorý je produktom oxidácie hexahydrokanabinolu (HHC), nie je typickým kanabinoidom, ale metabolitom vznikajúcim v pečeni.
Podrobnejšie sa tento proces spúšťa, keď je HHC, ktorý sám vzniká hydrogenáciou THC (hlavnej psychoaktívnej zložky konope), vystavený pôsobeniu pečeňového enzýmu cytochrómu P450. Tento enzým pridáva na desiatu pozíciu HHC hydroxylovú skupinu (-OH), čím sa jeho chemická štruktúra mení na 10-OH-HHC. Výsledná molekula má žltú, sirupovitú, medu podobnú konzistenciu.
Táto syntetická cesta umožňuje vedcom izolovať a skúmať 10-OH-HHC a poskytuje poznatky o jeho potenciálnom využití a účinkoch, čo by mohlo viesť k novým vedeckým pokrokom v konopnom priemysle alebo terapeutickému využitiu.
Chemická štruktúra a vlastnosti kanabinoidu
10-OH-HHC má podobnú štruktúru ako THC, ale obsahuje hydroxylovú skupinu na desiatom uhlíku, čo z neho robí hydroxylovanú formu HHC. Táto zmena významne ovplyvňuje jeho interakciu s endokanabinoidným systémom tela, čo môže viesť k odlišným účinkom a vedľajším účinkom v porovnaní s THC a HHC.
Zdroj: califarms
Všetky informácie uvedené na tejto webovej stránke, ako aj informácie poskytované prostredníctvom tejto webovej stránky, slúžia len na vzdelávacie účely. Žiadna z informácií obsiahnutých v tomto dokumente nie je určená ako náhrada lekárskej diagnózy a nemala by sa považovať za lekársku radu alebo odporúčanú liečbu. Táto webová stránka neschvaľuje, neospravedlňuje ani neobhajuje legálne alebo nezákonné užívanie omamných alebo psychotropných látok ani páchanie akejkoľvek inej nezákonnej činnosti.